My Fair Lady Movie Poster Sketch (Audrey Hepburn and Rex Harrison)
| Artist: | Bob Peak |
| Exhibition: | Bob Peak Drawing Exhibition / Book Signing |
| Art Width: | 21.25" (53.98 cm) |
| Art Height: | 18.5" (46.99 cm) |
| Frame Width: | 28.25" (71.76 cm) |
| Frame Height: | 25.0" (63.5 cm) |
| Medium: | charcoal on paper |
| Features: |
Framed
Signed |
| Year: | 1964 |
Artwork
Preliminary idea and composition sketches for My Fair Lady film poster featuring Adam Rex and Audrey Hepburn. Bob Peak ultimately made Audrey the center piece of the final poster.