Nijinski Movie Poster Sketch
| Artist: | Bob Peak |
| Exhibition: | Bob Peak Drawing Exhibition / Book Signing |
| Art Width: | 16.25" (41.28 cm) |
| Art Height: | 23.25" (59.06 cm) |
| Frame Width: | 23.25" (59.06 cm) |
| Frame Height: | 30.25" (76.84 cm) |
| Medium: | Pastel on tone paper |
| Features: |
Framed
Signed |
| Year: | 1980 |
Artwork
Preliminary poster idea sketch for the film Nijinski by Paramount Pictures.