New York Racing Association 4
| Artist: | Bob Peak |
| Exhibition: | Bob Peak Drawing Exhibition / Book Signing |
| Art Width: | 14.0" (35.56 cm) |
| Art Height: | 11.5" (29.21 cm) |
| Frame Width: | 20.5" (52.07 cm) |
| Frame Height: | 17.75" (45.09 cm) |
| Medium: | Marker and gouache on paper |
| Features: |
Framed
Signed |
| Year: | 1961 |
Artwork
Preliminary advertising sketch for the New York Racing Association.
From 1957 - 1963 Bob Peak did nearly all of the advertising for the New York Racing Association and the Aqueduct Race Track.
From 1957 - 1963 Bob Peak did nearly all of the advertising for the New York Racing Association and the Aqueduct Race Track.